Dorn Terapi

Dorn Metodu, kişinin kendi hareketleriyle birlikte terapistin yardımıyla yapılan bir beden eşitleme, omurga sistemini, bedeni, postürü düzeltme tekniğidir.

Chiropractic ya da Osteopathy’ye nazaran nazikçe ve kişinin dinamik hareketleri ile yapılan, gerçek bir kendi-kendine yardım metodu olarak adlandıracağımız Dorn Terapi ile omur ve eklemlerdeki hizalanma, sıralanma düzenlenir. Bu şekilde sinirler rahatlar. Vücutta kan dolaşımı tıkanıksız sağlanır.  Kan dolaşımının sağlanması ile hücreler beslenir, vücudun kendini yenileme süreci başlar ve ağrılar yok olduğu gibi ilgili organlarda yenileme başlar.

Dorn Metodu ilk başta iki bacak kontrolü ile başlar. Bacak boylarının birbirine eşit olup olmadığı kontrol edilir. Kişinin kendi dinamik hareketleri ve Dorn terapistinin uyguladığı bası ile önce bacak boyu eşitlenir. Bacak boyları eşitlendikten sonra aynı şekilde kalça kontrol edilir ve kalça eşitlenmesi, pelvis eşitlenmesi yapıldıktan sonra omurga üzerinde omurların hizalanma çalışmaları başlar. Ardından köprücük kemiği ve boyun omurları ve en son da kafa kemikleri ile çalışılır.

Vücuttaki tüm eklem ve kemikler olması gereken pozisyonlarına getirilir. Bel ve boyun fıtığı, siyatik, menisküs, diz protezi, karpal tünel sendromu, migren, kulak çınlaması, kronik yorgunluk gibi problemlerde ameliyata gerek kalmadan başarı ile uygulanan Dorn Metodu özellikle bel ve boyun ağrılarında Avrupa’da en çok kullanılan manuel terapi halini almıştır

Hemen Ara