Sporcu Masajı
Spor masajı yaygın olarak uygulanan bağ dokusu masajlarından biridir. Sporcular, profesyonel dansçılar ve yoğun fitness aktiviteleri ile uğraşanlar içindir.

Sportif etkinliklerde, etkinlik öncesinde veya sonrasında ve hatta hızlı ve sınırlı olmak kaydı ile etkinlik sırasında da yapılan bir masajdır. Spor masajını klasik masajdan ayıran en önemli özelliği ritim ve basınç oranlarının farklı olmasıdır.Bu masaj türünde uyarıcı amaçlı hareketler çoğunluktadır ve yapılan spor göre farklılıklar gösterir. Süre bölgeye göre değişmektedir.

NEDEN SPOR MASAJI?

1) Sportif başarıyı arttırmak ve sporcunun yarışma öncesi daha iyi bir başlangıç yapabilmesi için
2) Antrenman ve yarışma öncesi kısa sürede dinlenmeyi (toparlanmayı) sağlamak için
3) Sporcunun başarıyı etkileyecek psikolojisini olumlu yönde etki altına almak.
4) Sakatlıkları engellemek ve en kısa zamanda spora dönmesini sağlamak

SPOR MASAJININ FAYDALARI?

Masaj sporcuyu, vücuda yük olan yorgunluk maddelerinden kurtarır, kas sertliklerinin ve krampların zararlı yan etkisinden koruyarak, bunların sebep olacağı kas zedelenmesi, lif kopmalarını önler. Kan dolaşımını aktive ederek, enerji veren besin maddelerinin dokulara daha kolay ve çabuk erişmesine imkan sağlar, kalp ve dolaşım sisteminin işini kolaylaştırır. Sporcunun reaksiyon zamanını kısalaştırır, organlar arasında fonksiyonel harmoniyi düzenler, genel bir rahatlama verir. Ruhsal yönden gergin olanlarısakinleştirir, uyuşuk olanları aktive eder.

Hemen Ara